Dieta oczyszczająca jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania i leczenia przewlekłych chorób cywilizacyjnych. Jej podstawowym zadaniem jest wyczyszczenie naszego organizmu z toksyn i wszelkich niepożądanych substancji. Jest to niezbędne do właściwej pracy organów wewnętrznych naszego ciała. Prawidłowa praca jelit, wątroby, nerek czy układu limfatycznego zagwarantuje nam optymalny poziom zdrowia. Reakcje w nich zachodzące, pod wpływem kuracji oczyszczającej mają doprowadzić organizm do stanu równowagi wewnętrznej, zakłóconej przez niewłaściwe odżywianie. Tych właśnie procesów miałem okazję sam doświadczyć. Miałem wrażenie (podświadome lub świadome), że w moim ciele zachodzi coś, co prowadzi do odnowy i regeneracji organów. Cały czas byłem ciekawy w jaki sposób się to odbywa i co się w tym czasie dzieje z poszczególnymi narządami ciała? Jak wygląda ich praca i jaki wpływ ma dieta oczyszczająca na każde z nich? Jak organizm pozbywa się nagromadzonych przez lata szkodliwych substancji i toksyn, które są przyczyną różnych chorób? Co decyduje o tym, że moje ciało powróci do stanu równowagi i zdrowia? Odpowiedzi na te pytania starałem się odnaleźć przez ostatnie 4 tygodnie diety. Odszukałem je w kilku książkach, z których wnioskami chciałbym się z Wami podzielić.

Jelita.

Zacznijmy od jelit. To w nich umiejscowiony jest cały system obronny naszego organizmu. Przez jelita przechodzą substancje pokarmowe, które są później wchłaniane. Czym lepsze i zdrowsze składniki odżywcze dostarczymy, tym lepsze i zdrowsze będzie nasze życie. Wszelkie składniki odżywcze, które są niezbędne dla naszego organizmu są wychwytywane i wchłaniane, natomiast niestrawione resztki pokarmowe zostają wydalone z kałem. W jelitach obecne są pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. Służą one do obrony organizmu przed infekcjami i wirusami, poprzez zwalczanie grzybów, drożdży, bakterii, wirusów i robaków pasożytniczych. W jelitach znajdują się również złe bakterie, tzw. bakterie gnilne. Biorą się one przede wszystkim z białka zwierzęcego. Mięso w odróżnieniu od warzyw i owoców zalega dłużej w przewodzie pokarmowym. Dłuższa jego obecność prowadzi do rozwoju bakterii gnilnych, które niszczą bakterie fermentacji mlekowej. Zachwianiu ulega ilość poszczególnych grup bakterii. Pożyteczne bakterie (bakterie kwasu mlekowego), które są niezbędne do trawienia błonnika oraz do produkcji witamin zostają zastępowane przez bakterie gnilne. Te z kolei mogą przedostać się z jelit do krwi zanieczyszczając ją, a przez to cały organizm. W ten sposób upośledzeniu ulegają systemy usuwania zbędnych złogów, co przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Oczyszczaniu krwi pomoże zastosowanie diety owocowo-warzywnej. Spożycie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w błonnik ogranicza procesy gnilne w jelitach i sprzyja oczyszczeniu jelit. Już kilkutygodniowa dieta powinna przynieść pierwsze efekty i sprzyjać doprowadzeniu organizmu do stanu równowagi.

Wątroba.

O tym czy krew zostanie odpowiednio przefiltrowana, czy też nie decyduje wątroba. To wątroba jest głównym narządem biorącym udział w procesach oczyszczania. Z latami ulega stłuszczeniu przez co jej właściwości detoksykujące ulegają osłabieniu. Przez wątrobę z krwiobiegu dostają się wszystkie zanieczyszczenia jak alkohol, leki i inne toksyczne produkty. W wątrobie substancje te zostają poddane neutralizacji i oczyszczeniu. To co zbędne zostaje wydalone z organizmu. Wprowadzenie do życia diety owocowo-warzywnej sprzyja odtłuszczeniu wątroby. Dzięki temu może zacząć prawidłowo wykonywać swoje funkcje. Odtłuszczenie wątroby powoduje wzrost kwasów żółciowych w żółci, co w znaczący sposób wpływa na poprawę trawienia.

Układ limfatyczny.

Systemem obsługującym wywóz nieczystości z naszego organizmu jest układ limfatyczny obejmujący całe ciało. Jego głównym zadaniem jest unieszkodliwianie i wyprowadzanie z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, martwych komórek oraz nadmiaru płynów tkankowych. Wszelkie zanieczyszczenia trafiają do organów wydalniczych skąd są później usuwane. Bramą i śluzą dla wszelkich odpadów są węzły chłonne, które filtrują limfę oczyszczając ją ze wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. W ten sposób zabezpieczają krew przed niebezpieczeństwem wniknięcia do niej toksyn. Oczyszczaniu układu limfatycznego sprzyja wypijanie dużej ilości wody oraz spożywanie pochodzących najlepiej z ekologicznych upraw warzyw i owoców.

Nerki.

Kolejnym narządem biorącym udział w procesach oczyszczania są nerki. Nerki zajmują się filtrowaniem krwi oraz usuwaniem z niej produktów przemian metabolicznych takich jak mocznik i kwas moczowy. I tak jak w przypadku układu limfatycznego, tak również i nerek, niezwykłą rolę odgrywa wypijanie dużej ilości wody. Woda bowiem wspomaga procesy oczyszczania organizmu, a w szczególności w trakcie kuracji warzywno-owocowej. Ułatwia usuwanie szkodliwych substancji, przez co zmniejsza ryzyko powstania kamicy nerek. Dieta bogata w owoce i warzywa, ze względu na dużą obecność wody tylko w tych procesach pomaga.

Skóra.

Rolą nerek jest usuwanie części zbędnych produktów przemian ustrojowych. Pozostałe w organizmie szkodliwe substancje wydalane są przez skórę. Toksyny, kwas moczowy i mocznik oraz nadmiar wody i sól usuwane są przez skórę dzięki obecności gruczołów potowych. Zdrowa dieta owocowa-warzywna wspomaga te procesy. Regularne dostarczanie produktów o wysokim udziale wody, enzymów, mikroelementów, witamin, powoduje ich dystrybucję do komórek i tkanek organizmu. Zwiększeniu ulega poziom składników odżywczych sprzyjających zdrowiu, kosztem niedobrych dla naszego zdrowia toksyn, kwasu moczowego i mocznika.

Nawet maszyny nie są wieczne.

Nasz organizm jest jedną, wielką i złożoną maszyną. Aby mogła długo i sprawnie funkcjonować musimy jej dostarczać dobrego, wysokooktanowego paliwa i wysokiej jakości oleju. Inaczej maszyna zacznie się psuć. Pojawią się pierwsze usterki, będziemy zmuszeni częściej wzywać mechanika i kupować części zamienne. W końcu maszyna na tyle stanie się bezużyteczna, że już nie będzie jej sensu naprawiać i trzeba ją będzie odstawić na złom. Jej czas się po prostu skończy. To samo odniesienie możemy zastosować do naszego organizmu. Różnica jest taka, że nie możemy sobie pozwolić na niektóre części zamienne. Nie ma też recepty na wszystkie choroby, które mogą nas spotkać. Dlatego warto zabezpieczyć się przed tym i odpowiednio wcześniej zadbać o swoje zdrowie. A podstawą jego jest dieta oparta na dużej ilości warzyw i owoców. Ta dieta nie tylko wspomoże regularne oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji, ale zagwarantuje nam długie i zdrowe życie. Czego Wam i sobie życzę.